Mehmet Akif Eskan

DDS PhD – Diş Hekimi

Lisans: Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi (1997 – Fakülte Birinciliği)

Yüksek Lisans: University of Louisville – Periodontoloji

Doktora: University of Louisville –  Mikrobiyoloji ve İmmünoloji

Dr. Mehmet Akif Eskan, Louisville Üniversitesi’nin 3 yıl içerisinde hem uzmanlığını hem de doktorasını tamamlayan ilk ve tek öğrencisi olma ünvanına sahiptir.

İletişim

Özgeçmiş

1974 Bayburt doğumlu olup, orta ve lise egitimini okul birincisi olarak, sonra da 1997’de Hacettepe Diş Hekimliği’ni fakulte birincisi olarak bitirmiştir. İstanbul’da yaklaşık 4 yıllık özel muayenehanecilik yaptıktan sonra gelisen diş hekimliğini daha yakından takip etmek ve eğitimini uzmanlık seviyesine taşımak için 2005 yılında Amerika ’da University of Louisville ‘in diş hekimliği fakültesinin periodontoloji bölümünde Dr. Kinane ile birlikte 3 yıl kadar sadece laboratuvar ortamında diş eti hastalıkları üzerine araştırma yapmıştır. Dr. Eskan, 2008 yılında yine aynı üniversitenin periodontology bölümünde uzmanlık ve 2009 ’da da aynı üniversitenin tıp fakültesi Mikrobiology ve Immunology bölümünde doktora çalışmalarına başladı. 2011 yılında uzmanlık ve doktora derecesini alarak üniversite tarihinde 3 yıl içinde hem doktora hemde uzmanlık derecesi alan ilk kişi olma ünvanına sahip oldu. Dr. Eskan uzmanlığının ilk yılında ileri düzeyde kemik erimesi olan ve kemik grafti gerektiren implant hastalarının da kemik greftinin iyileşmesini hızlandıran bir araştırma projesi yazıp ve proje American Periodontolgy Akademisi ’nin her üç yılda bir tüm ABD genelinde sadece iki kişiye verdiği en prestijli ödülü Harvard Üniversitesi ’nden bir uzman ile paylaşmıştır. Bu ödülün 230 yıllık University of Louisville tarihinde ilk olması kendisinin akademik hayatta başarısının diğer bir göstergesi oldu. Mayıs 2012 ise mesleki kariyerinin en yüksek noktaya taşıdığı bir zaman dilimi oldu. Dr. Eskan uluslarası en prestijli dergide (Nature Immunology) doktora çalışmasını yayınlayarak, derginin editorü Dr. Eskan’ın çalışmasını Mayıs 2012 sayısında yayınlanan en iyi çalışma kabul edip bu çalışmayı okurlarına derginin kapağından iletti. Böylece, Dr. Eskan bir periodontolji ve implant uzmanı olarak dünyada ilk defa Nature Immunology yayın yapan diş hekimi unvanını almıştır. Bunun yanında daha birçok yayını yine dünyanın en prestijli dergilerinde yayınlanmıştır.

Uzmanlığının son yılında,dünyanın en büyük dental implant şirketlerinden biri olan Straumann’ın düzenlemiş olduğu seçkin uzman adaylarını bir araya getirdiği toplantıya davet edilenlerden biri olmuştur.

Dr. Eskan uzmanlık sonrası, 2011 sonbaharında American Periodontolgy Akademisi ’nin (American Board of Periodontology) yazılı sınavını ve 2012 ’nin ilkbaharında da sözlü sınavını başarı ile tamamlayıp, Diplomate ünvanını kazanarak almış olduğu klinik ve teorik bilgisini bir kez daha tescillemiş oldu. Mezuniyet sonrası aynı bölümde asistant profesör olarak hocalığa başlayan Dr. Eskan, halen University of Louisville Diş Hekimliği Periodontoloji Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Dr. Eskan evli ve bir çocuk babasıdır.